O stopy warto zadbać z dwóch powodów: estetycznych i zdrowotnych. I choć czasami wystarczy codzienna pielęgnacja, często okazuje się, że to za mało. Wtedy koniecznością stają się zabiegi podologiczne. Czym są i jak mogą Ci pomóc?

 

Podologia – czym się zajmuje?

Podologia to dziedzina kosmetologii zajmująca się chorobami i pielęgnacją stóp. Specjalistą z tego zakresu jest podolog i choć nie jest on lekarzem, to jego wiedza jest powiązana z medycyną. Często też współpracuje z dermatologami, czy chirurgami.
Podologia obejmuje zarówno proste zabiegi pielęgnacyjne, jak i zajmuje się leczeniem poważniejszych schorzeń, jak grzybica stóp, wrastający paznokieć, haluksy, czy stopa cukrzycowa.

A co to jest zabieg podologiczny? To tak naprawdę zestaw czynności o działaniu pielęgnacyjnym, profilaktycznym lub mającym na celu wyleczenie chorób stóp. Podstawowe zabiegi podologiczne obejmują najczęściej ocenę stanu skóry i paznokci, pedicure specjalistyczny, usunięcie skórek oraz zrogowaceń. Aczkolwiek zakres zabiegów podologicznych uzależniony jest od początkowej analizy stóp, dobiera się go indywidualnie do potrzeb. Sprawdzamy, jakie są najpopularniejsze rodzaje usług u podologa.

 

Pedicure leczniczy, manicure podologiczny

Pedicure leczniczy, często nazywany też manicurem podologicznym, to podstawowy pedicure rozszerzony o usunięcie najczęściej występujących przypadłości, jak wzrastające paznokcie, odciski, pękające pięty, modzele i nagniotki. Często wykonuje się go profilaktycznie, zapobiega powstawaniu chorobom stóp.

Na pedicure leczniczy powinni zgłosić się przede wszystkim cukrzycy, osoby z nadwagą oraz kobiety w ciąży, ponieważ są oni najbardziej narażeni na występowanie problemów ze schorzeniami stóp. Chociaż, tak jak już wspomnieliśmy, jest to zabieg pielęgnacyjny oferowany dla wszystkich, w ramach dbania o zdrowe i piękne stopy.
zdrowe stopy

 

Usunięcie odcisków w gabinecie podologicznym

Gabinet podologiczny przeprowadza zabiegi usuwania odcisków, które często pojawiają się na podeszwach stóp, opuszkach placów, czy pomiędzy palcami. I jeśli kiedykolwiek sam/-a usuwałeś/-aś odciski, musisz wiedzieć, że nie należy tego robić. Najczęściej powoduje to macerację (uszkodzenie warstwy skóry), skaleczenie, a nawet rany.

Co więcej, podolog nie tylko usunie odciski, ale może także podjąć terapię, która będzie zapobiegać ich powstawaniu w przyszłości. I tutaj chcielibyśmy jeszcze zwrócić uwagę na to, że nie powinno się stosować prepratów na odciski we własnym zakresie, ponieważ można tym sobie bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Dotyczy to zwłaszcza cukrzyków.
 

Wrastający paznokieć

Jeszcze jeden zabieg podologiczny, o którym chcielibyśmy napisać, to korekta wrastającego paznokcia. Wykonuje się ją w sytuacji, gdy płytka wbija się w tkanki wału paznokciowego, konsekwencją czego jest powstawanie stanu zapalnego.

Wrastający paznokieć to problem, który dotyka wielu osób, niezależnie od wieku. Przyczyną może być zarówno złe obcinanie paznokcie, zbyt ciasne buty, jak i choroby tarczycy, czy nadwaga. Natomiast sam zabieg korygujący najczęściej polega na podcięciu płytki oraz założeniu tamponady. Czasami stosuje się specjalistyczną klamrę.
 

Kiedy zgłosić się do gabinetu podologicznego?

I już tak na koniec – kiedy zgłosić się do gabinetu podologicznego? Oczywiście wtedy, gdy zauważysz jakikolwiek problem ze stopami, są one bolesne. W praktyce jednak warto uczęszczać do niego regularnie, profilaktycznie. Jeśli odpowiednio zadbasz o stopy, prawdopodobieństwo uniknięcia w przyszłości wszelkich schorzeń znacząco się zwiększa.